Tedd könnyebbé a terhet

Kézi anyagmozgatás értékelése

A kézi anyagmozgatás kockázatértékeléséről tartott előadást dr. Szabó Gyula az Európai Munkavédelmi Ügynökség Tedd könnyebbé a terhet kampány hazai nyitórendezvényén.

A kézi anyagmozgatás kockázatértékelésére elfogadott módszer a NIOSH módosított emelési egyenlet, összhangban az MSZ EN 1005-2 Gépek biztonsága. Az ember fizikai teljesítőképessége 2. rész: A gépek és a géprészek kézi kiszolgálása szabvánnyal és a 25/1998. (XII. 27.) EüM rendelettel az elsősorban hátsérülések kockázatával járó kézi tehermozgatás minimális egészségi és biztonsági
követelményeiről.

A kockázatértékelés elkészíthető papír-ceruza módszerekkel, pl.

  • Összetett Ergonómiai Kockázatbecslés (CERA)
  • Kézi anyagmozgatás értékelő lap,

és számítógépes eszközökkel, pl.

  • NIOSH Lifting Calculator,
  • ergo/IBV,
  • ErgoFellow.

A dolgozó sajátosságai, a teher és az emelési körülmények, továbbá az emelések időbeli lefolyása együttesen határozza meg az emelés kockázatát.

A biztonságos és az egészséget nem veszélyeztető munkához a kockázatértékelés csak az első lépés, a változást a megelőző intézkedések hozzák. A munkával összefüggő váz-izomrendszeri megbetegedések megelőzésében kiemelkedő jelentőségű az ergonómia elveknek megfelelő munkahelykialakítás.

Töltse le részleteket bemutató grafikát, vagy tudjon meg többet képzéseinken.

Dr. Szabó Gyula

Dr. Szabó Gyula

Dr. habil. Szabó Gyula egyetemi docens. Szakfelelős a Munkavédelmi szakember, Munkavédelmi szakmérnök, a Specialista munkabalesetek és foglalkozási megbetegedések kivizsgálása területén és az Ergonómia és emberi tényezők szakember szakirányú továbbképzési szakokon. Az Ergonómia, az Esettanulmány és a Szakdolgozat tárgyak tárgyfelelőse. Oktat a gépészmérnök, mechatronikai mérnök, környezetmérnök, és biztonságtechnikai mérnök alap- és mesterszakokon. Témameghírdető és oktató a Biztonságtudományi Doktori Iskolában. Aktív több társadalmi szervezetben, konferencia bizottságban.